Forum Islam Sunna Strona Główna Islam Sunna
Ahlus-Sunnah wal-Dżamaa'ah-4 szkoly
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mewlid

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam Sunna Strona Główna -> *Kalendarz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hawwa
ModeratorDołączył: 29 Sie 2009
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:28, 01 Lut 2012    Temat postu: Mewlid

Błogosławiona Noc Mewlid
W słowniku Mewlid znaczy: 1. przyjście na świat, miejsce i czas narodzin, 2. utwór opisujący narodziny, Miradż i życie Proroka Muhammeda (sallallahu alejhi we sellem).

Noce Kandil to błogosławione noce, które zostały obdarzone wartoscia przez islam.
Mevlid Kandili, to błogosławiona noc pomiedzy 11 a 12 dniem miesiaca Rebiul-ewwel.

Znaczenie dnia i nocy Mewlid jest bardzo wielkie.
“Czytać, recytować mewlid to znaczy: opowiadać o narodzinach Resulullaha, Jego życiu i Miradż; o Nim pamiętać, Jego wychwalać”. (Ibni Hadżer Hejtemi)
“Kto obdarzył wartością mewlid o naszym Proroku, ten obdarzył wartością Islam”. (Hz. Omer)
“Ma się nadzieję, że umrze z wiarą ten, kto obdarzając wartością mewlid Proroka, stał się powodem jego czytania”. (Hz. Ali)
“Z miejsca, gdzie się czyta mewlid, odejdą nieszczęścia i zmartwienia”. (Mewlana Dżelaleddin Rumi)

Wszystkim ludziom na świecie zesłany jako ostatni z proroków i najwyższy stopniem Prorok Muhammed alejhisselam przyszedł na świat 20 kwietnia 571 roku, w poniedziałek blisko ranka 12. nocy miesiąca Rebiul-ewwel w Mekce. Każdego proroka wspólnota robiła święto z dnia urodzin swojego proroka. Ten dzien jest więc świętem muzułmanów, dniem radości i zadowolenia. Muzułmanie na całym świecie każdego roku świętują tę noc jako Mewlid Kandil, czytając utwory na temat Mewlid, pamiętają o swoim Proroku.

Tej nocy, żeby zyskać łaskę Allaha i okazać dziękczynność za tę noc, dobrze jest wypowiadać dużo salawat szerif, czytać utwory na temat Mewlid, zrobić poczęstunek, sprawić radość innym. Tak, jak i w inne błogosławione noce i dnie, dzisiaj też czyta się Święty Koran, robi zaległe salaty, daje się jałmużnę, modli się i prosi Allaha o wybaczenie i przyjęcie modlitw.

Gdy Resulullah przyszedł na świat, to Jego wujek Ebu Leheb ucieszył się z radosnej nowiny, którą przyniosła mu jego niewolnica Suwejbe, mówiąc: „Twojemu bratu Abdullahowi urodził się syn.” Powiedział jej, że pod warunkiem karmienia Go uwolni ją. Z tego względu Ebu Lehebowi w każdą noc Mewlid męki trochę łagodnieją. Z tego rozumie się też, że muzułmanie cieszący się w Noc Mewlid, darzący wartością tę noc, zyskają bardzo dużo sewab (zasług,za które zostanie się wynagrodzonym w życiu po śmierci).

Hafiz Muhammed ibni Dżezeri Szafii powiedział: „Gdy zobaczyłem Ebu Leheba w śnie, to spytałem się go, w jakim jest stanie. Odpowiedział, że cierpi w życiu grobowym. Jednak każdego roku, w nocy dwunastego dnia miesiącu Rebiul-ewwel jego cierpienia łagodnieją. Tej nocy, gdy przyszedł na świat Muhammed (alejhisselam), radosną nowinę dała mu niewolnica o imieniu Suwejbe. On zaś z radości ją uwolnił i nakazał jej, żeby była mu mleczną matką. Właśnie z tego względu tej nocy jego cierpienia łagodnieją.” Jeśli takiemu okrutnemu niewierzącemu jak Ebu Leheb męki łagodnieją, to Allahu teala wprowadzi wierzącego ze wspólnoty Tego Wielkiego Proroka do Raju, jeśli cieszy się z nocy, w której się On urodził, wydaje swój majątek w prawidłowych miejscach, zrobi poczęstunek i w ten sposób okaże swoją miłość do Proroka. (M.Nasihat)

„Tej nocy cieszący się z powodu narodzin Proroka zostaną wybaczeni.” (Muhammed Rebhami)

Resulullah (sallallahu alejhi we sellem) w noce Mewlid dawał poczęstunek Eshabowi (Swoim przyjaciołom), opowiadał im o Swoim przyjściu na świat i o Swoim dzieciństwie. Hazrat Ebu Bekr będąc kalifem, też zbierał Eshab i opowiadał o nadzwyczajnych stanach, które zaszły, gdy narodził się Resulullah. Tej nocy czytać, słuchać i nauczyć się o stanach i cudach, które zaszły w czasie narodzin naszego Proroka (alejhisselam), jest wielkim sewab. Nie ma przeszkody, żeby pościć tego dnia lub następnego. A nawet dobrze jest i zyska się za to sewab.

Kto wyda jeden dirhem na czytanie pism na temat Mewlid Proroka Muhammeda (sallallahu alejhi we sellem), będzie mi kolegą w Raju. (Hz. Ebu Bekir)

Kto obdarzył wartością Mewlid Proroka, ten obdarzył wartością Islam. (Hz. Omer)

Ma się nadzieję, że umrze z wiarą ten, kto obdarzając wartością Mewlid Proroka, stał się powodem jego (dziela poetyckiego zw. mewlid) czytania. (Hz. Ali)

Uczeni islamscy obdarzyli wielkim znaczeniem tę noc. Mewlana Dżelaleddin Rumi powiedział: „Z miejsca, gdzie się czyta mewlid, odejdą nieszczęścia i zmartwienia.”

Noc Mewlid po Nocy Kadr jest najwartościowszą nocą. A nawet są uczeni, którzy powiedzieli, że Noc Mewlid jest wartościowsza od nocy Kadr. W książkach El-mukni, el-miyar i Tenvir-ül-kulub jest powiadomione, że Noc Mewlid jest wartościowsza od Nocy Kadr. (Ed-dürer-ül-mesun)

Zgodnie ze świętym hadisem: „Jeśli Allahu teala obdarzy kogoś sztuką mówienia i pisania, to niech on wychwala Resulallaha i oczernia Jego wrogów” od wieków były pisane i czytane książki mewlid. Istnieją różne kasydy wychwalające naszego Proroka (sallallahu alejhi we sellem). Znana jest i w Turcji zawsze czytana mewlid kasyda napisana w XV wieku przez Sulejmana Czelebi. Z tego względu, że została ona napisana po czasach asr-y saadet, nie znaczy, że jest to innowacja (bidat), ponieważ wychwalanie szlachetnego Proroka należy do ibadet. Wychwalające kasydy, pisma mogą byś zawsze pisane. Czytać je też nie jest bidat lecz sewab. Mewlid szerif czytać, recytować, opowiadać o przyjściu na świat szlachetnego Proroka, Jego miradż i życie, Jego wspominać oznacza Jego wychwalanie. Każdy muzułmanin powinien bardzo kochać szlachetnego Proroka. Taka jest też potrzeba wiary. Bardzo kochanie Go jest oznaką dojrzałości muzułmanina.

W świętych hadisach jest powiadomione:

„Nie jest muminem ten, kto mnie nie kocha bardziej od swoich rodziców, dzieci i wszystkich.” (Buhari)

„Kochający coś bardzo, oczywiście to coś bardzo wspomina.” (Dejlemi) (Kochający Resulallaha Jego też często wspomina)

„Wspominać, przypominać Proroków należy do ibadet.” (Dejlemi) (Ten ibadet wykonywać poprzez wypowiadanie wierszy jest jeszcze bardziej wpływowe. Poeci naszego Proroka recytowali w meczecie wiersze, które wychwalały Resulallaha i przygnębiały niewierzących.)
Bardzo podobały się Mu wiersze jednego z nich, Hazrat Hassana bin Sabita. Resulullah (sallallahu alejhi we sellem) oznajmił: „Słowa Hassana są bardziej wpływowe niż strzały, które zadają rany .”(M.Nasihat)
Na ten temat istnieją dwa święte hadisy: „Allahu teala wsmocnił Hassana w sprawie wychwalania i bronienia Resulallaha poprzez Ruh-ul-kuds (Dżebraila alejhisselam).” (Buhari)
Szlachetny Prorok wypowiedział dua za poetę, którego wiersz Mu się spodobał: „Niech on nie straci zębów.” (Hakim)

Na temat wierszy istnieje kilka takich świętych hadis:
„Wiersz jest takim słowem, że to, co jest piękne, jest jeszcze piękniejsze, a to, co jest brzydkie, jest jeszcze bardziej brzydkie.” (Buhari)
„Jak są fascynujące słowa, tak też są i mądre wiersze.” (Ebu Dawud)
„Oczywiście niektóre wiersze są jasną mądrością.” (Buhari)

Wehhabi, bidat ehli nazywają muzułmanów wychwalających Resulallaha, oczekujących od Niego orędownictwa poganami tzn. przylepiają do nich etykietkę niewierzących, którzy czczą bożki. U nas w kraju (tj. w Turcji) z tego względu, że nie mówią o tym publicznie, nazywają mewlit bidat. Wychwalanie Resulullaha nie jest innowacją, ponieważ Allahu teala sam Jego wychwala. W Świętym Koranie głoszone jest (w tym znaczeniu):
„My zesłaliśmy ciebie jako miłosierdzie dla światów.” (Enbija 107)
„My zesłaliśmy ciebie do wszystkich ludzi jako głoszącego radosną nowinę i ostrzegającego.” (Sebe 28)
„Dla ciebie jest niekończące się, nieskończone wynagrodzenie. Oczywiście ty posiadasz najwyższą etykę.” (Kalem 3-4)
„Twój Rabbi tobie (dużo darów) będzie dawał, ty będziesz też zadowolony!” (Duha 5)
„Allah i anioły wypowiadają Resulowi salewat, wierzący, wy też wypowiadajcie salewat.” (Ahzab 56)

Bardzo ładnie jest, należy do sewab czytanie mewlid, nie wprowadzając do tego haram, bez mieszania się kobiet i mężczyzn i bez instrumentów muzycznych; wypowiadanie salawat szerif, zrobienie poczęstunku, zrobienie dobrych uczynków, żeby zyska aprobatę Allaha. W ten sposób dokonuje się dziękczynności za tę noc. (Ni'met-ül kübrâ, Hadika, M.Nasihat)

Uczeni islamscy napisali w różnych językach książki, w których powiadamiają o tym, że czytanie mewlid jest wartościowym ibadet. O dziesięciu z nich jest napisane w Keşf-üz-zünun.

Do znanych książek mewlid należą: książka Ibni Hadżer-i Hijtemiego „En-Nimet-ül-kübra” i książka Imama Sujutiego „Erreddü ala men enkere kıraetel mevlid-in-Nebi.”

Do ibadet należy wychwalanie szlachetnego Resulallaha; powiedzenie, że przewyższa On wszystkie stworzenia, wyliczanie wyższości danych Prorokowi przez Allahu teala i chcenie od Niego orędownictwa. Występowanie przeciwko temu jest straszną ignorancją i bardzo brzydkim uporem. Czy nie wystarczy jako dowód na to, że powinno się wychwalać, wspominać Resulallaha, 56.święty werset z Sury Ahzab:
„Allah i anioły wypowiadają Resulowi salewat; wierzący, wy też wypowiadajcie mu salewat.” ?

Uczeni islamscy głosili: Zbierać się w noc Mewlid, czytać mewlid kasydy, poczęstować czymś słodkim, robić dobre uczynki i w ten sposób dokonać dziękczynności za tą noc należy do pięknych uczynków. Prawidłowym muzułmanom prezentując ubranie itp. okazuje się szacunek tej nocy. Jest wielkim sewabem robienie tego, żeby zyskać łaskę Allaha. (Ibni Battal Maliki)

W zgromadzeniu mewlid z zebranymi prawidłowymi muzułmanami wypowiadać salewat, nakarmić biednych jest zawsze dobrym uczynkiem. Jednak mieszanie do tego haram, jak instrumenty muzyczne, jest wielkim grzechem. (Allame Zahirüddin bin Cafer)

W zgromadzeniach mewlid dawać jałmużnę, prezenty, okazać radość i zadowolenie, czytać mewlid kasydę, nie wprowadzając do niej haramu, jest wielkim sewabem. (Allame Nasirüddin)

Nie wprowadzając haramu, zbierać się ze wspólnotą na mewlid jest mustehab (bardzo ładnym czynem). (S.ibni Mace şerhi)

Czytać, recytować mewlid to opowiadać Resulullaha narodziny, Jego życie i miracz, o Nim pamiętać, Jego wychwalać. (Ibni Hadżer Hejtemi)

Zalety dnia Mewlid są takie jak zalety dnia Piątku. Święte hadisy głoszą, że w Piątek męki piekielne zostają wstrzymane. I tak jest też w dniu Mewlid. Powinno się okazać radość z powodu nocy Mewlid, dawać dużo jałmużny, prezenty, pójść na zaproszony poczęstunek. (Imam Dżelaluddin Abdurrahman bin Abdil Melik Kettani)

W noc Mewlid dawanie jałmużny, poczęstowanie zebranych muzułmanów i słuchanie tego, co jest dozwolone, dobrym muzułmanom sprezentować ubranie jest okazaniem szacunku dla tej nocy. Robienie tego, by zyskać łaskę Allaha, jest dozwolone i dużym sewab. Nie musi być to koniecznie robione tylko dla biednych. Jednak sprawienie radości potrzebującym jest jeszcze większym sewab. (Ibni Battal)

Każdego roku muzułmanie tej nocy cieszą się, robią dobre uczynki i dają jałmużnę. Zbierają się i czytają utwory na temat Mewlid. (Szemseddin Sehawi)

Noc i dzień Mewlid posiada dużo wartości i zalet. Istnienie Resulullaha jest powodem uratowania się tym, co Mu uwierzyli po Jego śmierci. Cieszenie się z powodu Jego narodzin jest powodem zmniejszenia się cierpień w Dżehennem. Okazanie szacunku tej nocy, cieszenie się jest powodem też zyskania urodzaju w całym roku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Hawwa
ModeratorDołączył: 29 Sie 2009
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:39, 01 Lut 2012    Temat postu:

W tym roku, tj. 2012, Noc Mewlid przypadana noc z piatku, 3 lutego, na sobote, 4.lutego.
Z tego wzgledu, ze dobrze jest poscic dzien przed ta nocą lub w dzien po tej nocy, ci, ktorzy chca poscic, poszcza w piatek i w sobote, poniewaz w sam tylko piatek lub w sama tylko sobote nie posci sie.
Powinno sie unikac uroczystosci zwiazanych z Mewlid, w których uczesnicza kobiety razem z mezczynami. Jesli nie ma takich programow tylko dla kobiet i tylko dla mezczyzn, lepiej jest zostac samemu w domu i wykorzystac ten czas na czytaniu na temat religii, o naszym Proroku (sallallahu alejhi we sellem), robieniu ibadet. Wiekszym sewab jest zrobic malo ibadet,a prawidlowo, nie mieszajac do tego haram, niz robic duzo, popelniajac haram.
Niech Allahu teala bedzie zadowolony z tych, ktorzy obdarzaja te noc wartoscia, przyjmie ich dua, a ich ibadet wynagrodzi wieloma sewab.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sylosz
Dołączył: 12 Sty 2012
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dunya
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:14, 01 Lut 2012    Temat postu:

amin

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam Sunna Strona Główna -> *Kalendarz Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin