Forum Islam Sunna Strona Główna Islam Sunna
Ahlus-Sunnah wal-Dżamaa'ah-4 szkoly
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ważna uwaga o kalendarzach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam Sunna Strona Główna -> *Kalendarz
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hawwa
ModeratorDołączył: 29 Sie 2009
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:38, 15 Sty 2012    Temat postu: Ważna uwaga o kalendarzach

Ważna uwaga

Czasy modlitw-salat publikowane w różnych językach w „Kalendarzu Turcja”, w wydawanej w Turcji i w Europie „Gazecie Tureckiej”, w naszym „imsakije”, który dotyczy Błogosławionego Miesiąca Ramadan, na stronach internetowych: [link widoczny dla zalogowanych] i [link widoczny dla zalogowanych] są obliczane i przygotowane zgodnie z kalendarzem „Ilmiyye sal namesi”, który wydano w roku Hidżri 1334 (1916) pod nadzorem osmańskich uczonych najwyższego autorytetu zwanego „Mesihat-i islamiyye” i metodami zapisanymi w roku 1958 przez Obserwatorium Kandili Uniwersytetu Stambulskiego w książce pt. „Türkiye’ye Mahsûs Evkât-ı Şer’iyye” (nr: 14).

Obliczanie, ustalanie i wyjaśnianie czasów ibadet wymaga posiadania głębokiej wiedzy islamskiej. Uczeni islamscy napisali w swoich książkach fikh o tym, co mudżtehidowie powiadomili. Dozwolone jest obliczenie czasów, o których zostało przekazane. Warunkiem jest jednak, żeby czasy ustalone na podstawie obliczeń zostały zatwierdzone przez uczonych islamskich. I tak na przykład w kalendarzu z 1926 roku „Takvim-i Ziya" napisano: „Ten kalendarz został dokładnie zbadany przez Komitet ds. Religijnych i opublikowany wraz z ratyfikacją Departamentu ds. Religijnych”. W sprawach religijnych powinno się korzystać z czasów salatu, które zostały zatwierdzone przez islamskich uczonych i przez islamskich specjalistów astronomii. Elmalili Hamdi Yazir podał szczegółowe informacje na ten temat w 22. numerze okresowego magazynu pt. „Sebîl-ür-reşâd".

Jesteśmy świadkami, że czasy salatu ustalane na podstawie obserwacji i obliczeń według kalendarza naszej komisji, która składa się z prawdziwych uczonych religii i ekspertów astronomii, a swoje obliczenia dokonuje przy użyciu najnowocześniejszych przyrządów, są takie same jak w przypadku obliczeń, które od wieków były wykonywane przez islamskich uczonych przy używaniu ręcznego przyrządu zw. Rub’-i Daire. Nie można zmienić okresu temkin (ostrożnego) szczególnego dla najwyższego punktu w mieście. Jeżeli okres temkin skróci się, to salaty południowe i popołudniowe będą wykonywane przed przewidzianym czasem, a post zostanie rozpoczęty po Sahur (posiłek przed świtem podczas Ramadanu ), gdy czas się skończył. Te salaty i posty nie będą ważne. Do 1982 roku nikt nie zmienił okresu temkin i wysokości kątów słońca na horyzoncie należących do czasów salatu. Od wieków wszyscy uczeni, Weli, Szejh-ul-islam, mufti i wszyscy muzułmanie wykonywali wszystkie swoje salaty i rozpoczynali post zawsze w okresie temkin.

Teraz też wszyscy muzułmanie powinni wykonywać swoje salaty i rozpoczynać posty, nie odłączając się od tej jednomyślności muzułmanów, biorąc pod uwagę czas szer’i (wg wartości podanych przez islam).
Wszyscy zgadzają się, że kalendarze z przed roku 1983 nie były błędne. Na ten temat nie ma też różnicy zdań. O tym powiadomiło Ministerstwo ds. Religijnych w okólniku nr: 234-497 z dnia 30 marca 1988 wysłanego do wszystkich biur mufti, że „Pomiędzy Kalendarzami Temkin z przed roku 1983 a obecnie stosowanymi istnieje różnica tylko w temkin. W związku z tym zastosowanie z przed roku 1983 nie jest błędne”.

W czasach salatu i na tablicach czasów dotyczących Ramadanu (imsakije), które zostały przygotowane przez Kalendarz Turcja i są publikowanych w Gazecie Tureckiej i na stronach internetowych, wysokość kąta słońca szer’i (wg wartości podanych przez islamskich uczonych astronomii) na horyzoncie, wysokość kątów elewacji horyzontu, które należą do czasu salatu w okresie temkin, nie zostały w ogóle zmienione, czasy postu i salatu zostały prawidłowo powiadomione. Dla każdego miasta jest tylko jeden okres temkin. Oznacza to, że okres temkin służy do znalezienia astronomicznymi formułami czasu szer’i dla jakiegokolwiek salatu. W skrócie, okres temkin to okres otrzymany dla czasów szer’i wg astronomicznego horyzontu, obliczony astronomicznymi formułami, zgodny z informacjami o czasach salatu, które zostały podane w dziełach uczonych islamskich i, gdy ukazały się znaki na niebie.

Dla każdego salatu nie ma osobnego okresu temkin. Wg tego, co przedstawiono powyżej, jak używanie okresu temkin jest konieczne do stosowania w czasie wschodu i zachodu słońca, tak samo też jest konieczne do stosowania w czasie fadżr, nocnym i w pozostałych wszystkich czasach salatu. Napisane jest w „Dürr -i Yekta”, że nieważny będzie post i salat wieczorny tego, kto myśląc, że ilość okresu temkin jest czasem zapasowym, opóźni o 3-4 minuty czas fadżr i przyspieszy o 3-4 minuty czas salatu wieczornego.

Czas fadżr wg czterech prawidłowych szkół rozpoczyna się, gdy kończy się „noc szer'i”, czyli od chwili, gdy biel zwana “Fadżr-i sadik” (prawdziwy świt) pojawi się jednym punktem na wschodniej linii horyzontu. Post również zaczyna się w tym czasie. To znaczy, że rozpoczyna się, gdy górna krawędź słońca zbliży się do 19 stopnia linii horyzontu. Islamscy uczeni od wieków byli jednogłośnego zdania, że wysokość fadżr jest -19 stopni, a inne dane nie są prawidłowe.

Ahmet Ziya Bey, specjalista od astronomii islamskiej, powiadomił w swojej książce pt. „Rub'-i Daire": „Europejczycy obliczają początek czasu Fadżr-i sadik od chwili, gdy biel całkowicie rozprzestrzenia się na linii horyzontu. Z tego powodu w obliczeniu fadżr przyjmują wysokość słońca jako -18 stopni. My zaś obliczamy, gdy biel po raz pierwszy pojawi się na linii horyzontu. Z tego powodu, znajdujemy wysokość słońca, gdy jest na wysokości -19 stopni, ponieważ uczeni islamscy poinformowali, że początkiem czasu fadżr nie jest biel rozprzestrzeniająca się w okolicach linii horyzontu lecz BIEL POJAWIAJĄCA SIĘ PO RAZ PIERWSZY NA LINII HORYZONTU. Czyli, od wieków uczeni islamscy zrozumieli, że w czasie fadżr wysokość górnej krawędzi słońca powinna być minus 19 stopni pod horyzontem, zaś inne wartości nie są prawidłowe. Ten fakt został określony fetwą (opinia mudżtehida wyjaśniająca kontrowersję teologiczną). Ci, którzy nie należą do mudżtehidów, nie mają prawa do zmiany tej fetwy. Ibadet, które nie są wykonywane zgodnie z fetwą, są nieważne. W sprawach religii muzułmanie powinni podporządkować się uczonym islamskim, a nie chrześcijanom i ehli bidat.

W roku 1958 Ministerstwo ds. Religii dało na ten temat odpowiedź jednemu z felietonistów tymi słowami: „[...]Jeśli chodzi o czas fadżr, napisaliście w swoim artykule: ‘Brytyjczycy, Amerykanie i Francuzi przyjęli ten czas jako czas, kiedy słońce jest 18 stopni poniżej linii horyzontu’. Jakież akty czci posiadają te trzy narody chrześcijańskie o czasie fadżr, żeby można było przyjmować ten stopień jako podstawę dla tego czasu. Nawet jeśliby tak robili, to skąd wynika konieczność naśladowania cudzoziemców w tej sprawie, podczas gdy wymieniony czas (czas fadżr) został określony wg reguł islamskich przez islamskich specjalistów astronomii? Czas fadżr to moment, w którym biel jawi się jako punkt na wschodnim horyzoncie. Wszyscy byli nasi specjaliści od astronomii przyjęli, że tym momentem jest moment, gdy słońce znajduje się 19 stopni pod horyzontem. Znaczy to, że astronomowie islamscy nie przyjęli -18 stopni, tylko -19. Czasy salatu oblicza się według tego stopnia i obliczenia w naszym kalendarzu są według tego stopnia". Następnie napisano: „Podajemy formułę obliczania czasu fadżr. Według niej obliczajcie lub doprowadzajcie do obliczenia. W rezultacie będzie widoczne, że podany w kalendarzu czas wychodzi prawidłowo i będzie zrozumiałe, że niepotrzebnie mieszano w głowach”. Następnie jako przykład podano czas fadżr, który uzyskano z okresu temkin poprzez logarytmiczne i trygonometryczne formuły. Ten czas fadżr razem z wyżej wymienionym pismem wysłano do gazety tego felietonisty.
Czasy fadżr, które nie są temkin i obliczane są, biorąc pod uwagę -18 stopni kąta elewacji pod horyzontem, są błędne.
W zrobionych obliczeniach, gdzie pomniejsza się wysokość słońca poniżej horyzontu, biorąc pod uwagę -18 stopni i eliminując całkowicie okres temkin, zachodzi około 15-20 minutowa różnica w czasie fadżr (w miejscach takich jak Turcja, której szerokość geograficzna jest pomiędzy 36-42 stopni) i post rozpoczyna się około 15-20 minut później niż w prawidłowym czasie fadżr.

Błędy dotyczące temkin w fadżr powtarzają się tak samo w czasie nocnym.
Czas salatu nocnego wg imamejne (tzn. wg Imama Ebu Jusufa i Imama Muhammeda) i pozostałych trzech prawidłowych szkół jest czasem, gdy na zachodzie na linii widocznego horyzontu zniknie zaczerwienienie, czyli górna krawędź słońca zejdzie -17 stopni poniżej horyzontu. Obliczając czasy salatu, nie powinno się też zmienić kąta wysokości, który należy do czasu fadżr, gdy słońce jest pod horyzontem.

Zmiana dokonana bez jakiegokolwiek powodu w czasie salatu nocnego:
W celu prawidłowego obliczenia czasu nocnego, tj. czasu, gdy zaczerwienienie na zachodzie horyzontu znika, powinno się dodać obowiązkowy okres temkin do czasu nocnego, który został znaleziony astronomicznymi formułami. Ponieważ, jak ma to miejsce podczas wschodu i zachodu słońca, jeśli obowiązkowy okres temkin nie zostanie dodany do czasu nocnego znalezionego formułami astronomicznymi, zaczerwienienie na zachodzie horyzontu nie zniknie. W celu znalezienia zaczerwienienia na zachodzie horyzontu powinno się koniecznie dodać okres temkin. W przeciwnym razie salat nocny zacznie się wykonywać wcześniej. Ze względu na wyeliminowanie bez powodu okresu temkin zachodzą różnice pomiędzy kalendarzami publikowanymi w roku 1982 i wcześniejszych a kalendarzami z roku 1983 i późniejszymi i na stronach internetowych, które podają błędnie czas salatu nocnego (w krajach pobytu 36-42 stopni szerokości geograficznej takich jak Turcja ta różnica dochodzi do 10 minut ) i salat nocny wykonywany jest nim przyjdzie na niego czas.

Z tego powodu nie jest dopuszczalne zmienianie okresu temkin, a w związku z tym i czasów salatu. Nie jest również prawidłowe rozumienie znaczenia słowa ‘temkin’, którego stosowanie jest konieczne do obliczania czasu salatu, że jest to czas zapasowy. Usuwanie okresów temkin częściowo lub całkowicie, obniżanie w czasie fadżr wysokości kąta pod horyzontem z -19 stopni na -18 stopni oznacza zmianę prawidłowego czasu fadżr i prawidłowych czasów salatu.
KALENDARZ TURCJA
DYREKCJA KOMISJI OBLICZANIA CZASU
Nasz adres e-mail : [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Islam Sunna Strona Główna -> *Kalendarz Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin